A budakeszi HÉSZ és TSZT véleményezése

A budakeszi HÉSZ és TSZT véleményezése

A Budakeszi TSZT-hez és HÉSZ-hez kapcsolódó észrevételeink és ajánlásaink
    a Budakörnyéki Natúrparkért Egyesület részéről

Budakörnyéki Natúrparkért Egyesület örömmel tett eleget a felkérésének, hogy szempontjai szerint állásfoglalást készítsen a két rendelet-tervezetről. Túl azon, hogy lehetőséget láttunk hosszú távú céljaink megalapozására, segítséget szeretnénk nyújtani a képviselő testület és a hivatal munkájához, amellyel a HÉSZ/TSZT dokumentumok ellentmondásait, hiányosságait, kétértelműségeit és a rossz irányú változások lehetőségeit igyekeznek kiszűrni.

A Budakörnyéki Natúrparkért Egyesület egy kistérségi, komplex zöldturisztikai fejlesztésben látja Budakeszi és a környező települések jövőjét. Ennek fontos eleme a városok kisvárosias jellegének megőrzése, melynek érdekében, a közterületek fejlesztésénél, a lakókörnyezet megújításánál, a természeti értékek megőrzésénél is ezt a szempontot tartjuk szem előtt. Most módunk nyílt eddig nem rendezett vagy nem szabályozott kérdésekben előrelépést tenni. Továbbá fontosnak tartjuk, hogy lehetőségünk nyílt a Natúrpark kezdeményezésben résztvevő többi település, hasonló rendelet-alkotási folyamatai számára precedenst teremteni.

Belekezdtünk, de munkának során minduntalan szembesülünk ennek az összetett feladatnak a szerteágazó voltával. Ezt a folyamatot erősítette az a sok segítség, ötlet, figyelmeztetés és szakmai észrevétel is, amit e helyütt is szeretnénk újra megköszönni. A munka bonyolultságát érzékelteti talán, hogy az egymásra épülő és kapcsolódó rendeletek sorozata, mind újabb és újabb kérdéseket vetnek föl: észrevételeink kezdetben vélelmezett következményei később más területekre is hatással lesznek.

Állásfoglalásunkban eleinte a főbb kérdésekre koncentráltunk. A település szerkezet (kertes lakóövezetek és védett városrészek helyzete) és az építmények kapcsolatára (városkép, beépíthetőség, védett épületek felújítása); a közterületek rendezésének feladataira (gyalogjárdák rendezése, csapadékvíz helyzet megoldása, kerékpárutak a településen belül és a környék települései között), a szabadidős tevékenységekre hatással lévő szabályokra és a természetvédelmi, valamint egyéb zöldterületek védelmének kérdéseire. Ehhez adódott a közlekedés problémaköre, amely a várost elkerülő út miatt újból előtérbe került. A tervezetekben ismertetett megépítését indokolatlannak tartjuk, mert a város közlekedését más, egyszerű megoldásokkal (buszsáv, körforgalmasított kereszteződések) ésszerűsíteni és korszerűsíteni lehet. Munkánk során szembesültünk azzal, hogy a két most véleményezett tervezet nem értelmezhető más hatályos rendeletek javítása, kiigazítása vagy újak megalkotása nélkül. Ilyen hiányzó rendelet például a két helyi védettségű terület (Nádas-tó és a Bodzás árok) természetvédelmi kezelési terve, amelynek biztosítania kellene a területek fennmaradását. Hasonló módon észleltük és figyelembe vettük az ésszerűség és a gazdaságosság érdekében együtt kezelendő közfeladatok összehangolásának kérdését, amelyet szintén a HÉSZ és TSZT mellé kiegészítő rendeletben megalkotni javasolunk.

Az így felgyűlt kérdések szétfeszítenék ennek az írásnak a kereteit - de szeretnénk fölhívni a figyelmet e munka fontosságára. Eddig végzett munkánk eredményét (folyamatosan frissítve az újabb változtatásokkal) megtekinthető a budakornyeki-naturpark.hu oldalon. Ugyanitt egy összesítést is közreadunk, amely a jelenleg hatályos szabályok számadatait és a tervezetbe bekerült új adatokat tartalmazzák és így, egymás mellé állítva megkönnyítik az összehasonlítást.

Kérünk mindenkit, hogy véleményükkel forduljanak hozzánk és segítsék ezt a fontos munkát, ami mindannyiunk életére hatással lesz a jövőben!

A Budakörnyéki Natúrparkért Egyesület
    Elnöksége és tagsága nevében:

Dr. Darkó Jenő
    Elnök

A településrendezési eljárás - itt: Étv. törvénykivonat

Az önkormányzat által véleményezésre közzétett építési szabályzat-tervezet anyagai megtekinthetők itt: budakeszi HÉSZ - TSZT vitaanyag

Az építési szabályzat rendeletének paraméterei - itt: összehasonlítás hatályos és tervezett között

A Natúrparkért Egyesület állásfoglalása
    (végleges)

A Budakeszi helyi építési szabályzathoz és településszerkezeti tervhez adott véleményezés:
    A Budakörnyéki Natúrparkért Egyesület HÉSZ/TSZT kapcsán adott állásfoglalása - itt: állásfoglalásunk

Vízrajzi térkép a tervlapok javításához - itt: vízrajzi térkép